Gülbebeğim Anaokulu
  • Tel:
  • gulbebegim.okulum@gmail.com
  • GSM :0538 438 73 00

Eğitim Sistemimiz

EĞİTİM SİSTEMİMİZ

Müfredatımız, çocuğun bütün yönleriyle gelişimine odaklanan Dr. Maria Montessori'nin ilkelerine ve okul öncesi eğitim alanındaki mevcut bilgilere dayanmaktadır. Bu, çocuğumuzun eğlenirken mümkün olan en iyi eğitimi almasını sağlar.
Okulda bir gün; serbest oyun (erken gelenler için), sabah kahvaltısı, çember zamanı, planlı faaliyetler, öğle yemeği, oyun için boş zaman, planlı faaliyetler, Montessori materyalleri ve zeka oyuncakları ile çalışma, ikindi kahvaltısı, serbest oyun ve eve dönüş hazırlığı gibi çeşitli aktivitelerle dopdoludur.
Çocuklar her gün sınıfta öğretmeniyle büyük grup veya küçük gruplar halinde çalışır, küçük ve büyük motor gelişimi ve sosyal-duygusal gelişim faaliyetleriyle meşgul olurlar. Hava müsait olduğunda bahçemizde açık hava oyunları oynanır. Her hafta çocuklar yeni bir kavram, entelektüel bilgi, ses ve sayı ya da matematik kavramını öğrenirler. Uygulanan farklı etkinlikler bu dersleri güçlendirir. Dikkat ve algı materyalleriyle oynayarak kendilerini geliştirirler.
Her sınıfta veya aktivite alnında, Günlük Yaşam, Duyusal, Matematik, Dil ve Kültür, Müzik, Sanat, İngilizce ve Beden Eğitimi çalışmalarını içeren öğrenme ortamları hazırlanmıştır. Bu ortamlarda kendine özgü materyaller bulunur.

EĞİTİM SİSTEMİMİZ
montesori

 

GÜNLÜK YAŞAM ALANI

Günlük Yaşam Alanı, çocuğun seviyesine indirilen yetişkin dünyasıdır. Kaşık, kaplar, cımbız, maşa, çevrenin bakımı ve kişisel bakım malzemeleri Günlük Yaşam Alanı içindeki malzemelerden bazılarıdır. Bu alan sadece bu becerileri mükemmelleştirmek için değil, el/göz koordinasyonu, ince motor kontrolü ve konsantrasyon için de kullanılır.

 

DUYUSAL ALAN

Bu alanda, çocuklar boyut, şekil, renk, tat ve koku ayrımını öğrenirler. Bu alandaki materyal ve çalışmalar şekilleri, dokuları, renkleri, tat ve kokuları kullanmaya yöneliktir. Bunlarla matematiksel zihin hazırlanmaya başlar. Bu alandaki alıştırmalarla soyut şeyler somutlaşır. Duyularla bilginin yolu açılır.
montesori
montesori

 

MATEMATİK ALANI

Bu alan, çocukların temel matematik kavramlarını öğrenmeye başlamasına yardımcı olur. Çocuklar saymayı öğrenerek başlarlar ve devamında sayı içindeki miktarı anlarlar. Çocuğun seviyesine göre kavramlar sunulur. Zımpara kâğıdından hazırlanan rakamlar, çocuğun rakamın ne olduğunu içselleştirdiği gibi, rakama ilişkin kas duygusunu da sağlar.

 

DİL ALANI

Okuma ve yazmayı öğrenmeye hazır olan çocuklara, bu alanla ilgili yardımcı materyaller verilir ve alıştırmalar yaptırılır. Montessori yöntemiyle eğitim alan çocuklar genellikle erken okurlar.
montesori
montesori

 

KÜLTÜREL AKTİVİTELER

Bu alanda, çocuklar coğrafya, tarih ve yaşam bilimleri hakkında bilgi edinmeye başlar. Dünyanın değişik yerlerindeki çocuklarla ilgili kültürel çalışmalar bu aktiviteler içinde yürütülür.

 

MÜZİK PROGRAMI

Müziğin beynin gelişiminde önemli bir bileşen olduğu bilinmektedir. Sınıflarda her gün müziğe yer verilir, şarkılar söylenir. Yıl içinde çeşitli müzik aletleri gösterilir ve bazılarının kullanımı çocuklara öğretilir.

SANAT PROGRAMI

Çocuklar ünlü sanatçılar ve teknikleri hakkında bilgilendirilir. Daha sonra çocuklar kendi sanat eserlerini yaparlar. Yılsonunda, ebeveynlerin katılabileceği bir sanat gösterisi düzenlenir.
montesori
montesori

 

İNGİLİZCE PROGRAMI

Çocuk, kritik yaş dönemini geçirmeden yabancı dil eğitimine başlarsa ilerdeki eğitim hayatında yaşıtlarına göre daha başarılı olmaktadır. Okulumuzda yabancı dil öğretiminin amacı, kendi dili ve kültürünün dışındaki dillerin ve kültürlerin varlığının bilincini vermektir.

 

BEDEN EĞİTİMİ

Okul öncesi çocuklarının belirgin özelliği çok hareketli olmalarıdır. Beden eğitimi çocukların hareket gelişimini olumlu yönde etkiler. Okulumuzda çocuklar öğretmen rehberliğinde düzenli jimnastik ve beden eğitimi hareketleri yapmaktadır.
montesori

Sizi Arayalım!

Telefon numaranızı bize iletin, detaylı bilgi için sizi arayalım.